Nationals Arm Race

"… the reason you win or lose is darn near always the same – pitching.” — Earl Weaver

Archive for the ‘lyle miller-greene’ tag

Prep Baseball Coverage 2019; DC, MD, VA Regional and State Champs

leave a comment

Fb-logo

Welcome to my DC Area Prep Baseball Tourney coverage for 2019.   We kind of got pressed for time this year, so we’re summarizing at the finish of all the area regional and state championships this year all in one post instead of spreading it among 3-4 different posts like we’ve done in the past.

This post summarizes the State championships for DC, MD and VA, highlighting the regional champs, and reports on the winners of the various big-time private school conferences.

 


Virginia

All state brackets available from this link at VHSL, and the regional brackets are here.  In 2019, The state semis/finals got pushed a week across the board due to weather.  This gave pitching-weak teams a distinct advantage versus having to win a 3-games-in-5 days format.  All finals were on Friday 6/14/19.


Class 6 State Finals:  thanks to NovaBaseballmagazine.com’s coverage of Class 6 Regionals.  State Class 6 Bracket.  Records entering the state tourney.

  • Region 6A: #1 Ocean Lakes (17-6), #2 Cox (18-5).  Ocean Lakes wins the region as 5th seed, #1 seed Grandby upset first round.
  • Region 6B: #1 James River (19-3), #2 Colonial Forge (16-8).  Top seeds Cosby and Thomas Dale both upset first round.
  • Region 6C: #1 Lake Braddock (23-3), #2 West Springfield (14-11).   Region final a rematch of the district final; a very weak Region this year (only 7 teams even with winning records).
  • Region 6D: #1 Westfield (22-3), #2 Centreville (18-8); Region final a rematch of the district final.

Class 6 State Quarters results:  All four regional champs advanced in close games on 6/4/19. Westfield ended West Springfield’s attempts to repeat as State Champs 5-4 in walk-off fashion.  Ocean Lakes took out Colonial Forge 2-0.  Lake Braddock held off Centreville 5-4, scoring 5 in the first and making them stick, and James River beat Cox 4-3.

Class 6 State Semis: Both Northern Virginia teams advanced to the final; Lake Braddock taking out James River 9-6, and Westfield taking out Ocean Lakes 9-7.

Class 6 State Final: Lake Braddock wins its first State title since 2012 6-2 over Westfield behind a huge day from All Met POTY Lyle Miller-Green‘s massive day at the plate.


Class 5 State Finals:  thanks to NovaBaseballmagazine.com’s coverage of Class 5 RegionalsClass 5 State Bracket.  Records entering the state tourney.

  • Region 5A: #1 Hickory (22-1), #2 Menchville (19-4).  #2 seed one-loss Hampton upset early, but dominant Hickory holds serve as one of the best teams in the state.
  • Region 5B: #1 Mills Godwin (19-3), #2 Prince George (19-3):  Regional final cancelled; #1 Mills Godwin given title.
  • Region 5C: #1 Stone Bridge (16-9), #2 Broad Run (16-9): Stone Bridge upset both its higher-seeded district rivals to win Region.
  • Region 5D: #1 Stafford (21-3), #2 Halifax (22-3).   Huge upset of #1 seed Potomac clears path for Stafford to take regional title.

Class 5 State Quarters results: One upset in the State Quarters.  Halifax destroyed Stone Bridge 11-0 to advance.  The other regional champs all went through: Stafford blanked Broad Run 5-0.  Hickory squeaked by Prince George 3-1 to end their chances to repeat as State champs.  And Mills Godwin blanked Menchville 5-0.

Class 5 State Semis Results: Stafford walked-off Hickory in a crazy 11-10 game, while Mills Godwin walked-off Halifax in the other 5-4 to advance to the state title game.

Class 5 State Final: Stafford held on to beat Mills Godwin 4-3.


Class 4 State Finals: thanks to NovaBaseballmagazine.com’s coverage of Class 4 Regionals.  Class 4 State Bracket.  Records entering the state tourney.

  • Region 4A: #1 Lafayette (16-7), #2 Great Bridge (18-6); Lafayette beat top seed and defending regional champ Grafton en route to the upset title.
  • Region 4B: #1 Hanover (19-2), #2 Midlothian (15-7); Hanover cruised to title as #1 seed, looking to get back to the state final for the 3rd time in 4 years.  Midlothian makes the state tourney for the 1st time since 2005.
  • Region 4C: #1 Riverside (16-7), #2 Kettle Run (15-9): There’s only 4 teams in Region 4C: Riverside Beat the 19-3 Sherando en route to the title.
  • Region 4D: #1 Liberty Christian Academy (24-1), #2 Salem (18-5); LCA does not slip up this year, cruising to title as #1 seed.

Class 4 State Quarters results:  Just one upset in the quarters, with Great Bridge downing Hanover 7-4 in a rematch of the 2014 AAA state championship.  Liberty Christian destroyed Kettle Run 11-0.    Lafayette blanked Midlothian 8-0.  Riverside beat Salem easily 9-3.

Class 4 State Semis Results: Lafayette continued its upsetting ways, taking out one of the top teams in the state in Liberty Christian 8-2, while Riverside blanked Great Bridge 3-0 to advance to the state title game for the 2nd time in 3 years.

Class 4 State Final: Riverside literally “threw away” the game, losing on a 2-run error to Lafayette, completing an improable run for the Williamsburg-based school.


Class 3 State Finals: thanks to NovaBaseballmagazine.com’s coverage of Class 3 Regionals.  Class 3 State Bracket.  Records entering the state tourney.

  • Region 3A: #1 Tabb (19-3), #2 Park View-South Hill (22-2): #1/#2 seeds of the regi0n advance.
  • Region 3B: #1 Brentsville District (20-3), #2 Warren County (16-6): Region goes chalk, #1 over #2 in final.
  • Region 3C: #1 Fluvanna County (20-3), #2 Brookville (18-8): #1 seed Fluvanna County holds serve.
  • Region 3D: #1 Lord Botetourt (15-8), #2 Abingdon (22-3); Lord Botetourt wins region as #6 seed over top-seeded Abingdon.

Class 3 State Quarters results:  Just one upset in the quarters, with Brookville beating Lord Botetourt 6-2.  Tabb beat Warren County 7-5, Fluvanna eased past Abington 1-0, and Brentsville squeaked past Park View 5-4.

Class 3 State Semis Results: Tabb over Brookeville 4-3, Fluvanna over Prince William County’s Brentsville 5-4.

Class 3 State Final: Fluvanna County out-slugged Tabb 16-10 for the title.


Smaller ClassificationsClass 2 State Bracket and Class 1 State Bracket

  • Class 2 State Quarter finalists: King William, Stuarts Draft, Chatham, Lebanon as region winners, Nandua, Page County (defending state champ), Appomattox County and John Battle as regional runners-up.
  • Class 2 State Semi finalists: Lebanon over Page County, Chatham over Stuarts Draft.
  • Class 2 State Final: Chatham beats Lebanon 23-5.
  • Class 1 State Quarter finalists: Lancaster, Riverheads (defending state champ), Auburn (2017 state champ), Patrick Henry-Glade spring region winners, Colonial Beach, William Campbell (2015 state champ), Galax, Chilhowie as regional runners-up.
  • Class 1 State Semi finalists:  Lancaster over Patrick Henry , Auburn over Riverheads (all four regional champs won in the quarters)
  • Class 1 State Final: Auburn defeats Lancaster 9-0 for the title.

Recent Virginia HS champs:  Virginia has Class 1-A through Class 6-A  Before 2014, we just AAA, AA and A.

2018: See this post for the 2018 state tourney wrap-up

  • In 6-A, West Springfield blew open the game late to defeat Western Branch 12-2 to take their first title since 2010.  Thomas Dale, Lake Braddock semis.
  • In 5-A, Prince George beats Potomac 8-0.  Freedom-South Riding, Deep Run semis.
  • In 4-A, Salem walked-off against Jamestown to win their first state title 2-1.  Grafton, Fauquier semis.
  • In the smaller classifications, Spotsylvania won 3-A, Page County won 2-A and Riverheads won 1-A.

2017: See this post for 2017’s state tournament wrap-up for all 6 divisions

  • In 6-A, Western Branch d Cox 6-4.  Oakton, Patriot semis.
  • In 5-A, Briar Woods d Halifax 5-4 in 14 innings.  Menchville and Prince George semi-finalists.
  • In 4-A, Liberty Christian Academy d Hanover 8-5.  Harrisonburg, Great Bridge semi-finalists.
  • In the smaller classifications, Turner Ashby won 3-A, Dan River won 2-A and Auburn won 1-A.

2016: See this post for 2016’s state tournament wrap-up for all 6 divisions

  • In 6-A, Chantilly d Battlefield 3-2.  Hylton & Cosby state semis.
  • In 5-A, Nansemond River defeated Mountain View 5-3.  Potomac, Mills Godwin semi finalists.
  • In 4-A, Hanover d Liberty Christian Academy 13-12.  Jamestown, Kettle Run semi finalists.
  • In the smaller classifications, Rustberg repeated 3-A, Maggie Walker won in 2-A and Rappahannock won 1-A.

2015: See this post for 2015’s state tournament wrapup for all 6 divisions:

  • In 6-A, Madison d Chantilly 6-5.  First Colonial & defending champ Western Branch were state semifinalists.
  • In 5-A, Stone Bridge d Marshall 9-4.  2014 finalists Hickory & Freeman were state semifinalists.
  • In 4-A, Glen Allen d Jefferson Forrest 9-3.  Fauquier & Hanover were state semifinalists.
  • In the smaller classifications, Lafayette won 3-A, Virginia High repeated in 2-A and William Campbell won 1-A.

2014: see this post for 2014’s state tournament wrap up for all 6 divisions.

  • In 6-A, Western Branch d Chantilly 6-4.  McLean and Cosby were state semifinalists.
  • In 5-A, Hickory d Freeman 6-4.  Stone Bridge and the surprising Freedom-South Riding semi finalists.
  • In 4-A, Hanover d Millbrook 7-1.
  • In the smaller classifications, Loudoun Valley won 3-A, Virginia High won 2-A and Northumberland won 1-A.

2013: AAA: Hanover d Great Bridge. Hanover’s super-junior Derek Casey (committed to UVA) outlasts Great Bridge and their 1st round talent Connor Jones (now attending UVA after spurning a likely late 1st round draft position).  Lake Braddock and Oakton beaten in the semis.

2012: AAA: Lake Braddock d Kellam 4-0. Lake Braddock lost to West Springfield in the regional title game but then blitzed to a state championship.

2011: AAA: Great Bridge d South County in the state final, giving the powerful South County its first and only loss on the season after starting the season 28-0.  Lake Braddock was the regional finalist and lost to Great Bridge in the state quarters.

2010: AAA: West Springfield d Woodbridge in the final, giving Woodbridge its only loss on the year. WT Woodson regional finalist.

Complete history of Virginia HS Champions: from VHSL’s website.  Covers all sports and has results for a century.  Lots of fun to dig through.  Note: if this link fails, its because VHSL has moved it yet again; I have an updated copy of the history books in PDF format if you’re interested.

 


Maryland

Full Brackets here at the MPSAA website and direct links to the four State-wide brackets are linked directly below.  Here’s your 2019 champs.

  • Maryland 4-A: Regional champs Eleanor Roosevelt (undefeated entering playoffs), Sherwood, Old Mill and Walt Whitman are regional champs.  Sherwood and Old Mill in the final, and Old Mill wins the state title in 9 innings, giving Sherwood only its 2nd loss of the year.
  • Maryland 3-A: Regional champs Northern, Milton Wright, J.M. Bennett, and defending state champ Thomas Johnson are regional champs.    J.M. Bennett beats C. Milton Wright in the final.
  • Maryland 2-A: Regional champs La Plata, Hereford (both defending regional champs), Fallston, Middletown.  LaPlata beats Middletown in its 3rd state final in four years.
  • Maryland 1-A: Regional champs McDonough, Randallstown, Col. Richardson and Boonsboro (McDonough and Boonsboro repeat as regional champs).  In the final, Col. Richardson beats McDonough in 9 innings.

A quick list of past Maryland State champions by division:

 


DC

Past DC Winners:

  • 2018: DCIAA = Wilson.  DCSAA = Wilson.
  • 2017: DCIAA = Wilson.  DCSAA = Gonzaga
  • 2016: DCIAA = Wilson.  DCSAA = St. Albans
  • 2015: DCIAA = Wilson.  DCSAA = Gonzaga
  • 2014: DCIAA = Wilson.  DCSAA = St. Johns
  • 2013 and prior: Wilson hasn’t lost in the DCIAA in 20 years … finding DCSAA tourney winners on google is tough.

Private Leagues: WCAC/MAC/IAC and VISAA/Maryland Private

State-level Private School tourneys 2019 results.

  • MIAA: All 2019 regular season standings here, and all playoff brackets here.
    • Division A: Calvert Hall regular season champ.   Calvert Hall over Gilman for the Division A playoff title.
    • Division B: Glenelg Country regular season champ.  Gerstell over Boy’s Latin for the Division B  playoff title, coming back from the loser’s bracket to win it.
    • Division C: Concordia Prep regular season champ.   Concordia Prep over Indian Creek in 12 innings for the Division C playoff title.
    • This link at MIAA has the 2019 playoff brackets AND a historical list of all MIAA champs by division dating to 1995.  I’ve got a screen shot just in case it disappears in the future.
  • VISAA:
    • Division I:  Local teams participating included #9 Paul VI, #4 O’Connell, #6 Episcopal, and #7 Flint Hill.  None advanced, as the VISAA Division I tournament was dominated by Richmond teams.  In the end, nationally ranked and #1 seed Benedictine won the Division I title over  #2. St. Christophers.
    • Division II: #1 seed The Miller School runs away with the title.
    • Division III:  #1 seed Walsingham Academy wins the state title.
  • Maryland Private School Tournament; (unsure this event happens any more)

DC-area Private School Leagues results for 2019:

A side-note: DC private school baseball power house Riverdale Baptist did not field a Varsity team in 2019 after its coach took a college job, it lost a ton of senior talent and the rest of the remaining seniors all transferred to play for more competitive teams.  For a team that was nationally ranked in 2018, its kind of jarring not to be talking about them in a DC-area prep story.  Lets hope the new coach can get the program back on track.

 


Local and National High School Baseball Ranking Lists: highlighting where local teams ended up.

  • Washington Post All Met Sports Area top-10 ranking (5/20/19): St. Johns the clear #1 team in the area, winning WCAC, DCSAA titles.
  • NovaBaseballMagazine.com Rankings: (5/28/19): NoVa Class 6 regional champs Westfields and Lake Braddock 1-2 in the rankings.
  • VISAA maintains Private school polls/rankings (5/6/19): The two Division 1 finalists are 1-2 in the Division 1 poll.  The two teams who won Division II and III also #1 in their respective polls.
  • PrepBaseballReport maintains a VA State-Wide Power25 Rankings (5/20/19): St. Johns, LCA and Benedictine are top 3 teams.
  • Baltimore Sun Top-10 Poll Archives: (April 2019): looks like they weren’t very well kept up, but MIAA Division 1 power Calvert Hall listed as #1 Baltimore area team.
  • The Virginian Pilot Top-10 for Hampton Roads area: (3/18/19): Hickory named as top team in area.
  • Richmond times-Dispatch”804 Varsity” used to have rankings.
  • Baseball America’s National High School Rankings: (5/21/19): Benedictine #17 in the nation.
  • USA Today High School Experts top 25: (5/26/19) Benedictine #9 in the nation, St. Johns #13.
  • MaxPreps “Excellent 50” ranking: Benedictine #24.

These National rankings are dominated by teams in Texas, Florida and California, as you might expect.  These teams can play nearly 40 games and usually have at least 15-20 under their belts before DC/MD/VA teams even get going.  So its somewhat of an accomplishment just to have a local team get some recognition.  In fact, any cold-weather state team appearing in these lists is pretty special.


Major Newspaper Links/Resources for following prep baseball around the state

  • Washington Post’s AllMetSports section with standings and schedule results.
  • The Baltimore Sun’s high school page has information on some of the programs outside the DC area mentioned in the Maryland section
  • InsideNova.com‘s coverage of high school sports, but has put limits on the number of stories you can read.
  • Richmond Times-Dispatch has a HS scoreboard.
  • Hampton Roads Pilot (Hampton Roads) has scores for teams in the Chesapeake/Norfolk/Va Beach area.
  • NovaBaseballMagazine: great coverage of Prep baseball in NorthernVirginia (thanks to Joe Antonellis for the heads up on this great new resource).

Local Newspaper Coverage, including links to many local papers covering smaller jurisdictions.

Non-newspaper Links for Local and National Prep Baseball Coverage

Good Twitter accounts to follow:

  • https://twitter.com/toddeboss/lists/prepbaseball: I maintain an open list at my twitter account via this link, which contains direct links to dozens of local resources (including all the below).  Way too many retweets from the travel team accounts especially, but its a good way to keep up with local ball.
  • https://twitter.com/PBRVirginiaDC: Prep Baseball Report VA/DC coverage
  • https://twitter.com/NVBaseballMag: NoVa Baseball Magazine
  • https://twitter.com/NoVAHSBB
  • https://twitter.com/DynamicBaseball

Written by Todd Boss

June 21st, 2019 at 5:15 pm

2019 Draft Coverage: Local Draft prospects to keep an eye on

4 comments

After a tumultuous college career, where will hess get drafted? Photo via 247sports.

After a tumultuous college career, where will hess get drafted?
Photo via 247sports.

Its never too early to think about draft prospects.  In this case, the first cut of this post was saved in draft post format in June 2017.  Why so early?  Because that’s when we started to see collegiate “all-american” lists come out, and there’s a Freshman all-american designation for players who generally are going to be drafted in the 2019 draft.

We continually augment this post over the course of years and many posts, finally publishing just before the 2019 draft.  Today, 6/3/19, the day of the 2019 draft, we finally publish.

The College players are mostly drawn from my 2015 Local High School draft coverage, listing guys who were HS seniors in 2015 who went to 3-year programs and who are now draft eligible.  From that time frame, here’s the 2015 pre-season list and then the Post-Draft/post-signing coverage from 2015.  Pop-up guys plus non-MD/VA native players playing at MD/VA colleges are added as they become serious draft prospects.

Major Local College Draft Prospects for 2019

  • Zack Hess, RHP from LSU via Liberty Christian Academy.  was draft-eligible soph in 2018, back to school.  Projecting as 2nd rounder but needs solid 2019.  #46 on d1baseball’s top 50 list Dec18
  • Jake Agnos, LHP from ECU by way of Battlefield HS.  3.22 ERA in 10 mid-week/Sunday starts and 16 games overall.  #54 on d1baseball’s early 2019 list.  ECU’s friday night starter all year, finished with an 8-inning dominant regional performance and may get super regional appearance if ECU advances.
  • Tyler Blohm, LHP from UMaryland by way of Spalding HS.  2017 Freshman all-american. #40 on d1baseball’s early 2019 list.
  • Garrett Stallings, RHP from Tennessee by way of Grassfield HS in Chesapeake.  20 games, 8 starts as a freshman.  Struggled in the CWS regional, getting battered by Duke en route to a loss.
  • Conor Grammes, 3B/RHP from Xavier by way of McLean HS.  Shot up to #30 o d1baseball’s Dec 18 top 50 list.
  • Noah Song, Sr. RHP from Navy by way of Claremont, CA.  Has really shot-up on draft boards to be a 1st-2nd rounder with ridiculous K/9 rates, but what kind of Navy commitment does he have?
  • Nick Morreale, RHP from Georgetown.  #85 on d1baseball’s Sept 2018 list.  Mentioned by Jim Callis by name as a DC metro talent to watch for.

Lesser Local College draft eligibles w/ Local Ties

  • Paul Witt, SS from VMI.  d1baseball early 2019 list
  • Nathan Eaton, RHP from VCU.  d1baseball early 2019 list
  • Mac McCarty, RHP (reliever) from VCU: 2nd team pre-season All American from Collegiate Baseball
  • Zach Biggers, 2B from Navy: 2nd team pre-season All American from Collegiate Baseball
  • John Wilson, LHP for ODU: 2017 Freshman all-american.
  • Kevin Kelly, RHP from JMU by way of Paul VI.  2017 Freshman all-american.
  • Vinnie Pasquantino, a 1B from ODU by way of James River HS (Richmond); 2017 Freshman all-american.
  • Spencer Horwitz, a C/1B from Radford by way of St. Paul HS in Timonium, MD:  2017 Freshman all-american.
  • Andre Lipcius: 1B from Tennessee by way of Lafayette HS in Williamsburg, VA.  2017 Freshman all-american, starter/cleanup hitter for U-Tenn at regionals
  • Brandon Raquet, OF from W&M.  2017 Freshman all-american.  Brother of Nats 2017 3rd rounder Nick Raquet.
  • Kyle Battle, OF from ODU by way of Glen Allen.  2017 Freshman all-american.
  • Fox Semones, DH/RHP from JMU by way of Hylton.  2017 Freshman all-american.
  • Jared DiCesare, 3B from George Mason by way of Chantilly HS.  Cape Code league 2018.
  • Logan Driscoll C from George Mason by way of Lake Braddock HS.  Cape Code league 2018.  Mentioned by Jim Callis as a sleeper in the draft as a decent-hitting catcher in a thin position.
  • Wade Strain, RHP from William & Mary by way of Lake Braddock HS.
  • Tanner Morris, SS UVA; long time dominant prep player with decent college career.

DC/MD/VA Local Prep players for 2019

  • Zach Agnos, RHP from Battlefield.  Brother of legendary local player and ECU starter Jake Agnos.   1st team all 6-A North Region 2018 as a junior.  NovaNine as a junior. early commit to ECU (where his brother goes).  1st team VHSL class 6 all-state in 2018 as Junior.  2nd team All-Met 2018 as junior.
  • Brody Mack, 1B/LHP from Potomac.  2nd team all 5A North Region as a sophomore in 2017.  Cardinal District POTY as a Jr 2018.  NovaNine as a junior.  1st team VHSL class 5 all-state in 2018 as Junior.
  • Carson Swank, SS from Riverside.  Dulles District POTY in 2019 as a junior.  Class 4 Region Co-player of the year in 2018 as a junior.  Diamond Elite summer team.  NovaNine as a junior.  Early Yale Commit.  All Met 1st team as junior in 2018
  • Clark Klitenic, LHP from St. Albans (via Bethesda, MD).  IAC POTY, All-Met 1st team as a junior.  Committed to Duke.
  • Tyler Demartino, Inf.  Evoshield Canes Prospect WWBA 2017 championship team.  PG Nationals 2018.  Early commit to West Virginia.  Canes Nat’l team WWBA 2018
  • Cortland Lawson, SS/RHP from Paul VI in Fairfax (by way of Potomac Falls, VA). Evoshield Canes Prospect WWBA 2017 championship team, early commit to Tennessee.  At PG Nationals 2018.  Canes Nat’l team WWBA 2018
  • Michael Bauma, INF from Sherwood HS.  All Met 1st team as junior in 2018.
  • Ryan Terrents, SS Huntington HS.  All-Maryland State by PBR in 2018 as a junior.  Mid-Atlantic Red Sox summer team.  2nd team All-Met 2018 as junior.
  • Brady Pearre, SS/3B from Poolesville HS.  Evoshield Canes Prospect WWBA 2017 championship team, early commit to  High Point.
  • Lyle Miller-Green, RHP at Lake Braddock.  2nd-team all 6A North Region as a sophomore in 2017.  Early commit to Va Tech.   2nd team VHSL class 6 all-state in 2018 as Junior.
  • Ben Vok, RHP from Sherwood (Olney): Montgomery County pitcher of the year as a Jr in 2018.
  • Ethan Lipp, RHP from Madison.  1st team all 6-A North Region 2018 as a junior.  Evoshield Mid-Atlantic.
  • Matt Howat, LHP from Madison.  1st team all 6-A North Region 2018 as a junior.  Marucci Stars summer team.
  • Dylan Wilkinson, SS from Fairfax.  1st team Class 6 Occoquan all-region as a junior.  MVP Royals summer team.
  • Magnus Ellerts, RHP from Woodbridge.   1st team Class 6 Occoquan all-region as a junior.
  • Luke Burner, ? position from the Highland School (Warrenton): All VISAA-II state 2018.
  • Nick Lockhart, RHP Woodgrove HS.  2018 All Region 4C selection.  Early Virginia Tech signing.
  • Michael Tolson, RHP Stafford HS.  2018 All Region 5C selection.  2018 Commonwealth district POTY as junior.  ODU commit.
  • Dylan Weber, LHP Dominion HS.  2nd team all Region 4C 2018 as junior.
  • Thomas Keehn, SS DeMatha HS.  PG Nationals 2018, early commit to Duke.

Extended DC/MD/VA Prep players (outside DC Area) on the radar.

  • Jamari Baylor, SS Benedictine HS (Glen Allen).  At PG Nationals 2018.  Top 100 d1baseball ranked player in VA.  Committed to JuCo.  VA Gatorade POTY 2019.
  • Zack Beach, 1B/DH from Atlee HS in Mechanicsburg.   2nd team all 5A North Region as a sophomore in 2017.  Early commit to Coastal Carolina.
  • Jamison Covey, RHP from Colonial Richardson HS in Preston MD.  Early commit to Ole Miss.  On the stacked East Coast Sox Select WWBA 17 team.
  • Griffen Agee, 1b/LHP from Jefferson Forest HS in Forest (Lynchburg), VA.  Early commit to UVA.  Evoshield Canes Prospect WWBA 2017 championship team.  PG Nationals 2018.  Canes Nat’l team WWBA 2018
  • Marcus Lee Sang, OF from Northern HS in Olney, MD.  2018 Area Code Games
  • Geo Rivera, RHP Lafayette HS in Williamsburg.  2018 Area code games.
  • Jimmy Starnes,  RHP IMG Academy (by way of Richmond VA).  PG Nationals 2018, early commit to West Virginia.
  • Casey Greene, 3B/RHP from Benedictine HS in Chesterfield, VA.  Evoshield Canes Prospect WWBA 2017 championship team.  Early commit to Coastal Carolina.  Canes Nat’l team WWBA 2018
  • Liam Deegan, 3B from Mils Godwin  HS in Richmond.  Early commit to UVA, top prospect PBF 2018.  At PG Nationals 2018.
  • Carson Jones, LHP from Deep Run HS.  Early commit to UVA, top prospect PBF 2018.
  • Reece Early, of/RHP from Gerstell Academy in Reistertown, MD.  Evoshield Canes Prospect WWBA 2017 championship team.
  • Drew Harlow, SS/RHP from Halifax County HS in Halifax, VA.  Evoshield Canes Prospect WWBA 2017 championship team.
  • Jacob Williams, 1B from Harrisonburg HS.  2nd team all 4A West Region as a sophomore in 2017.
  • Austin Custer, SS/RHP from Bassett HS in Fieldale, VA.  2nd team all 4A West Region as a sophomore in 2017.  Dirtbags summer team.
  • Ricky Jones, OF/CF from Hopewell HS.  1st team all 3A West as a sophomore in 2017.  1st team VHSL Class 3 all-state 2018 as junior.
  • Dylan Young, RHP from Chesapeake-AA.  All Anne-Arundel county in 2017 as sophomore.
  • Garrett Stanard, 2B from Arundel HS.  All Anne-Arundel county in 2017 as sophomore.
  • Justin Starke C from Prince George HS.  2nd team VHSL All state 5A as sophomore in 2017.  2nd Team All-Richmond 2017 as sophomore.  Early commit to VMI.
  • Bryce Frederick, SS Dulaney HS.  All-Maryland State by PBR in 2018 as a junior.
  • Buck Forbes, RHP for Prince George HS.  Pitched 1-hit shutout in 2018 state title game as junior.  1st team VHSL class 5 all-state in 2018 as Junior.
  • Andrew Potojecki, RHP for Chatham HS.  1st team VHSL All State Class 2 2018 as a junior.  Dirtbags  WWBA 2018 team, early commit to Longwood.
  • Justin Lewis, 1B for Virginia HS.  1st team VHSL All State Class 2 2018 as a junior.
  • Pell Collins, 2B for LCA.  1st team VHSK All State Class 4 2018 as a junior.
  • Emmanuel Johnson, OF for LCA.    1st team VHSK All State Class 4 2018 as a junior.
  • Brooks Mazey, 2B Deep Run HS. 1st team VHSL class 5 all-state in 2018 as Junior.
  • Ahmaad Goldson, Util Menchville HS.  1st team VHSL class 5 all-state in 2018 as Junior.
  • Ethan Iannuzzi, OF Cosby.   1st team VHSL class 6 all-state in 2018 as Junior.
  • Zane Eggleston, RHP Manchester.  2nd team VHSL class 6 all-state in 2018 as Junior.
  • Tanner Barrs, RHP Abingdon HS.  1st team VHSL Class 3 all-state 2018 as junior.

Sources used